Статьи

Для чого потрібно визначати глікований гемоглобін

Доцент О.Приступюк

Для чого потрібно визначати глікований гемоглобін

Гемоглобін – червоний пігмент еритроцитів (червонокрівців). Це  складна сполука з чотирьох ланок білка та заліза всередині цієї конструкції. Гемоглобін у складі червонокрівців навантажується киснем у легенях та розносить його по всьому організму. Доносить цей необхідний елемент до кожної клітинки. Натомість у тканинах  гемоглобін  забирає продукт обміну вуглекислий газ та транспортує його у легені. Із легенів вуглекислота виводиться зовні. Цей кругообіг кисню та вуглекислоти є власне тканинним  диханням та способом накопичення енергії в організмі. Вся пожива, вжита людиною: крохмаль, жири, м'ясо, розкладається в організмі до елементарних складових та долучається до енергетичного та пластичного обміну. Аби цей енергетичний котел організму не загас потрібно постійне постачання кисню. Вдень та вночі, чи пантрує людина чи відпочиває невтомні трударі червонокрівці приносять кисень до клітин та забирають звідти вуглекислоту. Все своє нетривале життя, 120 діб, здійснюють червонокрівці свою вкрай необхідну для життя людини  працю. Дозрівання червонокрівців  здійснюється у червоному кістковому мозку.  Під час синтезу гемоглобіну до білкових ланок його приєднуються прості цукри:фруктоза, глюкоза, глюкозо-6-фосфат. Цей процес отримав назву глікування. А отримані продукти – глікованими. Отже, глікований гемоглобін – це сполука гемоглобіну із глюкозою. За середнього рівня глюкози у плазмі крові 5ммоль/л 5% всього гемоглобіну піддається глікуванню. Оскільки середній рівень глюкози впродовж дня може досягати 7,5ммоль/л, то до 6% гемоглобіну наявного у крові зорової людини є глікованим. Коли ж вміст глюкози у плазмі крові починає збільшуватись, та на кожні 2ммоль/л зростаючої глюкози збільшується на 1% вміст глікованого гемоглобіну. Тобто глікований гемоглобін віддзеркалює вміст глюкози у плазмі та свідчить щодо вмісту глюкози  впродовж останніх 120 діб в організмі людини.

Чим загрожує людині зростання вмісту глікованого гемоглобіну?

Як ми вже зазначили, гемоглобін еритроцитів  розносить кисень по організму та відбирає у тканин вуглекислоту. Аби це здійснити еритроцит мусить дістатись до кожної клітинки організму. Діаметр кровоносних судин поступово зменшується і найменшими кінцевими утвореннями є капіляри. Їх діаметр настільки малий, що еритроцит щоб проникнути у капіляр повинен значно здеформуватися. Еритроцит пересувається капіляром подібно гусениці трактора або ж, якщо зрозуміліше , танка. Таким робом еритроцит може донести кисень до клітин та забрати звідти вуглекислоту. Коли ж у еритроциті  зростає вміст глікованого гемоглобіну, еритроцит починає втрачати свою гнучкість. Мов завеликий корок перед отвором намагається проникнути еритроцит до капіляра та дарма. Доправити йому кисень до тканин стає все важче та важче. Утруднюється також перехід кисню з еритроцита до тканин через збільшення спорідненості кисню до глікованого гемоглобіну. Набравши кисню у легенях еритроцит прямує до тканин і там поступово кожній з них віддає кисень та забирає вуглекислоту. Процес обміну регулюється вуглекислотою. У міру накопичення її всередині еритроцита,  відєднання кисню від гемоглобіну стає все легшим та легшим. Завдяки такому мудрому та тонкому механізмові кисень доноситься до найвіддаленіших клітин людини. Коли ж кількість глікованого гемоглобіну завелика, спорідненість гемоглобіну до кисню зростає. Еритроцит несе гемоглобін в собі та віддати його тканинам не в змозі. Вже дуже цупко тримає кисень у своїх обіймах глікований гемоглобін. У тканинах виникає нестача кисню (гіпоксія). Саме вона спричинює ушкодження очей, нирок, нервів із розвитком ретинопатії, нефропатії, нейропатій. Ці хронічні ускладнення цукрового діабету починають лавиноподібно наростати коли вміст глікованого гемоглобіну переходить межу 10%. Через це кожен хворий на цукровий діабет повинен знати свій показник глікованого гемоглобіну  заради попередження фатальних наслідків захворювання. Потрібно кожних 4 місяці визначати глікований гемоглобін у крові. Хворим на цукровий діабет 2 типу при добрій компенсації захворювання можна обмежитись двома визначеннями на рік.  Міністерство охорони здоров’я України МОЗ України  визнає можливим оцінювати діабет компенсованим за глікованого гемоглобіну  до 7,5%, діабетичні асоціації багатьох країн обмежують цей показник 7%, ідеальним вважається показник – 6,5%. Кінцевим результатом на сьогодні вважаються наступні показники глікованого гемоглобіну:

·         6,5%-8% діабет добре компенсований;

·          8%-10%  компенсація діабету може вважатись достатньою;

·          10%-12%  діабет компенсований частково; 

·         понад 12% діабет  не компенсований зовсім.

 Чим обумовлена така різниця в показниках доброї компенсації цукрового діабету? Віком. Молодим людям та у зрілому віці потрібно намагатись досягати показника глікованого гемоглобіну близько 7%. Коли ж людина переступить межу віку свого понад 65 років,можна вже й до вісімки тулитися ближче.

Яким хворим на діабет потрібно досягати добрих показників глікованого гемоглобіну?

Усім. І хворим на діабет 1 типу, і хворим на діабет 2 типу. Проведені міжнародні дослідження останнього часу:ADVANCE(Проспективне рандомізоване дослідження серцево-судинної захворюваності та смертності у хворих на цукровий діабет типу 2), STENO 2, яких сульфаніламідним цукрозменшувальним препаратом слугував діабетон MR, показали, що досягнення показника глікованого гемоглобіну у хворих на цукровий діабет 2 типу дозволяє зменшити на 21% ризик ушкодження нирок, на 57% зменшити ризик смерті від серцево-судинних захворювань. Що найчастіше стає перепоною на шляху доброї компенсації цукрового діабету 2 типу? Самі хворі. Вони пізно розпочинають лікування інсуліном. Коли ж потрібно включати інсулін для лікування хворих на цукровий діабет типу 2?

¡  Діабетичний кетоз, кома

¡  Необхідність хірургічного втручання

¡  Декомпенсація цукрового діабету на тлі супутніх захворювань (інфекції, інфаркт міокарда, порушення мозкового кровообігу, гостра пневмонія, важкі захворювання печінки, нирок

¡  Вагітність

У перерахованих випадках необхідність призначення інсуліну не дискутується.

Та коли діабет не компенсований  вживанням двох видів таблетованих препаратів у максимально допустимому дозуванні та на цьому тлі пацієнт ще й худне, починаються невиправдані дискусії. Переважаюче число хворих з острахом відноситься до лікування інсуліном. Страхи їх, людяно, зрозумілі. Страх не інсуліну, а острах гіпоглікемій. Єдине чим я можу зарадити у цьому – використання новітніх препаратів інсуліну. Вказані препарати існують у формі тривало діючих (наприклад, левемір), він рівномірно розсмоктується та не створює значних загроз виникнення  гіпоглікемій.  Комбінований препарат ново-мікс 30 може вводитись після їди, що також надає спокій пацієнтам.

                Експерти Комітету з цукрового діабету Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я дійшли висновку, що показник глікованого гемоглобіну ( HbA1c)   може використовуватись і для первинної діагностики цукрового діабету за умови, що використовуються  стандартизовані  тести контролю, які  відповідні міжнародним та немає ніяких сумнівів у точності вимірювання.

Значення HbA1c   6,5%  розглядається початковою точкою для діагностики цукрового діабету.  Значення менше 6,5% не виключають діабет, діагностика здійснюється дослідженням глюкози крові.  Група експертів дійшла висновку, що в даний час недостатньо доказів робити  формальні рекомендації по інтерпретації рівня HbA1c нижче 6,5%.  Між тим верхнім показником норми є 6% глікованого гемоглобіну. Американська Діабетична Асоціація вважає, що глікований гемоглобін в межах   5,7-6,4%, а Міжнародний Комітет експертів  ВООЗ з цукрового діабету – 6.0-6.5% є граничними. Особи з такими показниками  належать до груп високого ризику щодо діабету і для них повинні бути рекомендовані заходи з профілактики діабету. До груп осіб з високою вірогідністю цукрового діабету належать:

          Успадкування по роду

          Вік – понад 40 років

          Обтяжений акушерський анамнез:патології вагітності, народження дітей великої ваги,вади розвитку немовлят

          ІХС, атеросклеротичні ураження

          Надмірна вага

          Дисліпідемія

          HbA1c  5.7-6.4%

Саме у цих категорій людности потрібно ретельно щорічно вимірювати глікований глікований гемоглобін, краще разом з глюкозою у плазмі крові аби своєчасно діагностувати у них цукровий діабет 2 типу. Та не лише діагностувати, а й запобігати йому, змінивши своєчасно життєвий устрій. Організувати харчування з обмеженням простих цукрів та жирів, збільшити фізичну активність. Міжнародні дослідження Diabetes Prevention Program (програма профілактики цукрового діабету), Finnish Diabetes Prevention Study (фінське дослідження з профілактики діабету) дійшли висновку, що  інтенсивне модифікування життя зменшує ризик виникнення цукрового діабету на 58% .

Показання для визначення HbA1c:

          Скринінг цукрового діабету типу 2

          Діагностика цукрового діабету типу 2

          Довготривалий моніторинг діабету

          Оцінка якості контролю цукрового діабету

          Визначення стану компенсації цукрового діабету

          Додатковий тест у діагностиці переддіабету

          Скринінг діабету у вагітних